Beautiful

22 Şubat 2009 | Etiketler: , , ,

Güzellik : Armağan mı, lanet mi?

Beautiful , yönetmenliğini  Jeon Jae-hong‘un , hikaye yazarlığını ise Ki-duk Kim‘in üstlendiği 2007 yapımı bir Güney Kore filmi.

Ana karakterimiz Eun-young güzelliğiyle herkesi kendisine hayran bırakıyor. Öyle ki , görenler onu bir film yıldızı sanıp imza almaya , birlikte fotoğraf çektirmeye çalışıyor. Herkesin kıskanç bakışlarını üstünde hisseden Eun-young ise mütevazi tavırlar sergileyerek güzelliğini daha da pekiştiriyor.

Kadınlarda imrenme , erkeklerde ise sahip olma isteği uyandıran bu güzellik koca bir tanrı vergisi gibi görünse de , film ilerledikçe bunun bir lanet olup olmadığı hakkında kendinize sorular sormaya başlıyorsunuz. Aynı zamanda da, eğer bu bir lanetse  bunun güzellikten mi yoksa toplumdan mı kaynaklandığını düşünmeden edemiyorsunuz.  Zor durumda kalmış Eun-young’a yardım ederken bile tacizde bulunulması ise bu düşüncenin doğmasındaki en büyük sebep oluyor. Bu noktada film , güzelliğin insanın başına açabilecekleri dertlerden çok , bu dertlere sebebiyet veren yozlaşmış , çirkinleşmiş toplumu gözler önüne seriyor diyebiliriz.

[spoiler]

Ki , Eun-young’a tecavüz eden adam’ın “Irz düşmanı olan ben değilim , sensin. Hayatımı mahvettin Eun-young. Sana aşık olduğumdan beri hiçbir şey yapamaz oldum. Asıl senin güzelliğindi bana tecavüz eden.” şeklindeki sözleri , ardından olayla ilgilenen dedektifin videoları izleyip “Tecavüzcüyü bir bakıma anlıyorum , böyle bir vücudun tadına kim bakmak istemez ki?” demesi bunun en somut kanıtları.[/spoiler]

Yaşadıklarının etkisiyle Eun-young , güzelliğini kaybetmeye karar veriyor ve önce şişmanlamaya , daha sonra da aşırı zayıflayarak güzelliğini yitirmeye çalışıyor. Ancak bu noktada, filmin başında karşılaştığımız , Eun-young’un parkta tanıştığı kilolu kızın söylediği “Güzellik Yazgıdır” sözü kendini gerçekleştiriyor sanki.

Güzelliğin laneti filmin son karesine kadar sürüyor ve aynı şekilde toplumun içinde bulunduğu çarpıklık da son karede dahi gösteriliyor…

Time’da güzel olma isteğini ve bu isteğin sonuçlarını anlatan Ki-Duk Kim , bu filmde ise hali hazırda bahşedilmiş güzelliğin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini ya da başka  bir deyişle böyle bir toplumda ne gibi sonuçlar doğurabileceğini,  yine kendi üslubuyla anlatmış.

Henüz yorum yok.