Askerlik Tecil / Tehir Yaptırma – Bozdurma İşlemi

25 Ağustos 2009 | Etiketler: , , , ,

Dün gittiğim askerlik şubesinde işim anca bugün bitti. Farklı şubelerde farklı uygulamalar yapılıyor olabilir, ancak Eskişehir’deki işlemlerin aşırı derecede yorucu olduğunu söyleyebilirim.

Öncelikle şubeye gidiyorsunuz ve dışarıda sıra var mı yok mu ona bakıyorsunuz. Dışarıda sıra varsa – bende vardı – o sıranın bitmesini bekliyorsunuz ve tam sıra size geldiğinde içinizde canlanan o sevinç rüzgarları içeri girdiğinizde gördüğünüz manzarayla değişiyor. Zira az önce önünüzde eriyen sıranın aynısından içeride de var. Bu arada içeri girerken cep telefonunuzu kapatmanız gerekiyor ve cebinizden dahi çıkarmamanız gerektiğini söylüyorlar.

Gelelim dolduracağımız dilekçelere. Bu noktada hangi dilekçe doldurmanız gerektiğini sakın ama sakın sırada bekleyenlere sormayın. Çünkü kimse hiçbir şey bilmiyor. Direk yetkili memura sorun, o size yol gösterecektir. Tecil yaptırmak da isteseniz, bozdurmak da isteseniz aynı işlemleri yapıyorsunuz. Yabancı şubeler ikişer tane, aynı şube ise birer tane olmak üzere iki farklı dilekçe dolduruyorsunuz. Bunlardan birisi genel bilgilerinizi içerirken, diğeri sağlık durumunuz ile ilgili belgeleri içeriyor. Tehir yaptırmak istiyorsanız orada gereken yeri dolduruyorsunuz, yok istemiyor tehir bozdurmak istiyorsanız yine gereken yeri dolduruyorsunuz. Eğer sistem hızlı çalışır da önünüzdeki sıra erirse, memur kişi sizden belgelerinizi istiyor. Peki nedir bu belgeler?

– Diploma ya da Mezuniyet Belgesi’nin aslı ve 4 adet fotokopisi.
– 4 adet kimlik fotokopisi.
– 4 adet fotoğraf. (Sakallı sakalsız önemli değil, şubeye gittiğiniz günkü halinize benzemesi önemli)

Yukarıdaki belgeleri verdikten sonra başka bir yere gidiyorsunuz. Orada kontrol ediyorlar belgelerinizi, gerçek mi sahte mi, doğru mu yanlış mı diye. Akabinde “oturun bekleyin” diyorlar. Bekliyorsunuz…

Şanslıysanız Albay hemen imzalayıp geri gönderiyor kağıtları. Ama değilseniz -benim gibi- “mesai bitti yarın gelin” diye gönderiliyorsunuz evinize. Neyse, kağıtlar imzadan geldikten sonra elinize bir muayne kağıdı veriliyor ve muayneye gidiyorsunuz. Eskişehir için bu muayne yeri Hava Hastanesi. 15-20 dakikaya yürüyerek gidiyorsunuz.

Hastaneye girerken cep telefonunuz ve kimliğiniz alınıyor. Akabinde hasta kayıt ve muayne işlemleri başlıyor. Pek zorlu şeyler değil bunlar çabucak geçiyor. Ancak sonra “bir saat sonra gelin” diye birşey söylüyorlar. Dosyanızın imzaya gidip gelmesi gerekiyor çünkü. Başhekim imzalayacak. Bekliyorsunuz çaresiz. Ardından uygun adım şubeye geri yürüyorsunuz. – Cep telefonu ve kimliğinizi de almayı unutmayın tabi. –

Şubede önce evrak kayıda giriyorsunuz -yabancı şubeler için o muayne kağıdının fotokopisi de gerekli- ve ardından yine bir kuyruğa giriyorsunuz. Kuyruk bittiğinde memur kişi belgelerinizi alıp başka belgeler veriyor (Bu noktada tecil bozduracaklar fazladan yeni bir dilekçe daha dolduruyor). Verilen belgeleri aynı kontrolcü amcaya götürüyorsunuz ve sonra bir imza beklemesi daha başlıyor. Belgeleriniz öğle tatilinden önce imzalanıp gelirse sevinebilirsiniz. Çünkü işleminiz yapılmış demektir. Ve elinize hemen oracıkta askerlik durum belgesinden iki tane tutuşturuveriyorlar. : ) Mutlu bir şekilde ayrılıyorsunuz.

Gideceklere benden tavsiye : Sabah 8:30’da şubede olun. Anca halledersiniz işlerinizi. Aksi halde öğleden sonraya bırakmaya kalkarsanız ertesi güne sarkması garanti. Çünkü 15:00’dan sonra muayne yapmıyorlar.

Henüz yorum yok.