Vodafone Müşteri Hizmetleri’nden Müşteri Temsilcisi’ne Ulaşmak

17 Kasım 2009 | Etiketler: ,

Diğer firmalarda nasıl bilmiyorum ama Vodafone müşteri hizmetlerini aradığınızda, müşteri temsilcisine bağlanarak derdinizi bir insana anlatma ihtiyacı hissedip, karşınıza çıkan telesekreterden “Müşteri temsilcimize bağlanmak için lütfen x’e basınız” demesini beklerseniz, daha çok beklersiniz.

Çünkü Vodafone müşteri hizmetlerini aradığınızda, ana menüde böyle bir seçenek bulunmuyor. Ben de inat ettim ve müşteri temsilcisini saklandığı yerden çıkardım.

Benzer sorunu yaşayan var mı bilmiyorum ama, olur da google’a “Nerede bu Vodafone’un müşteri temsilcisi?” diye yazan olursa, bu yazım da onlara armağan olsun.

Önce 444 0 542’yi arıyoruz.
Telesekreter bayan çıkıyor ve menüyü sıralamaya başlıyor.
Kontör ve tarife işlemleri için 4’e basıyoruz.
Tarife işlemleri için 2’ye basıyoruz.
Mevcut tarifemizi öğrenmek için 1’e basıyoruz.

Telesekreter hanım bize mevcut tarifemizi söyledikten sonra, tekrar dinlemek ya da üst menüye gitmeyi isteyip istemediğimizi soruyor ve ekliyor. “Müşteri temsilcimize bağlanmak için lütfen x’e basınız”

X diye yazdım çünkü ne yazık ki o numarayı hatırlamıyorum. Ama telesekreter hanım söylüyor zaten hangi numaraya basmanız gerektiğini. :)

Ve işte böylece Vodafone’un müşteri temsilcisine ulaşarak bir insanla muhattap olabiliyorsunuz. Sakın müşteri temsilcisine bağlanırken beklerim diye korkmayın, kimse müşteri temsilcisine nasıl bağlanacağını bilmediği için hatlar hep boş. :)

Henüz yorum yok.