Durduk Yere Yanan Cep Telefonu Işığı

28 Aralık 2009 | Etiketler: , , ,
Geçenlerde bir şey farkettim. Cep telefonumun ışığı durduk yere yanmaya başlıyordu. Sanki mesaj gelmiş ya da bir tuşa basmışım gibi. Ancak gerçekte ne bir mesaj vardı ortada ne de tuşlara dokunan birisi.

Durum böyle olunca, nette bolca araştırma yaptım, Türk sitelerde 1-2 yerde rastladım bu soruna, onlar da hemen “Telefonunuz dinleniyor!” diye kesip atmışlar. Devlet herkesi dinleye dinleye paranoyak yaptı milleti. :) Neyse, yabancı sitelerde aradığımda, Edge/Gprs ya da 3G/Edge geçişi sırasında bu olayın yaşanabildiğini gördüm, ancak sorun şu ki; benim telefonumda ne Gprs var ne 3G :) Bildiğiniz mesaj atma telefonu.

Kullandığım operatörden kaynaklı birşey olduğuna karar verdim son olarak, ama hala elimde kesin bir şey yoktu. “Bilgilerimi operatöre mi gönderiyor bu meret napıyor?” diye düşünürken, aklıma baz istasyonları geldi. Hemen hücre bilgilendirmesini açtım, ve hangi bölgenin baz istasyonunu kullanıyor ona baktım. Sonra ışığın yandığı anda hemen telefonu elime alıp kontrol ettim ve gördüm ki, kullanılan baz istasyonu değişmiş.

Ne bereketli bir evde oturuyorsam artık, sırasıyla 3 farklı mahallenin baz istasyonunu kullanıyor telefon ve özellikle akşamları ışık sık sık yanmaya başlıyor.

Neyse, en azından dinlenmediğimi biliyorum artık. :) Siz de bu sorunu yaşıyorsanız, paniğe gerek yok. Benzer şekilde siz de kendi bulunduğunuz yeri test edebilirsiniz.

  1. jale
    24 Kasım 2012 - 13:32

    Çok teşekkürler bilgi için, demek ki olay baz istasyonu imiş. mantıklı