E-Mule vs. Torrent

13 Ocak 2010 | Etiketler: , , ,
Bazı tartışmalar vardır, aşırı derecede anlamsızdır. “Elma mı daha kırmızı, patlıcan mı daha mor?” karşılaştırmasından farksızdır. İşte bu tartışmalardan birisi de Emule ile torrent karşılaştırması yapmaktır.

Bir taraf bit seli varken katırla dolaşılmaz derken, diğer taraf da emektar katırlarından vazgeçmez bir türlü.

Ne yalan söyleyeyim, yıllardan beri ben de torrentçiydim. Katır’ı doğru düzgün açmazdım bile. Sıra bekleyeceksin de, programı kapatıp açınca tekrar sıraya gireceksin de, yavaş yavaş tin tin gelecek dosyalar. Oysa torrentte internetinizi son damlasına kadar kullanarak tek bir dosyayı indirme imkanına sahipsinizdir. Programı kapatıp yeniden açtınız diyelim, aynı hızla indirmeye devam etmeniz işten bile değil. Durum böyle olunca, yıllardan beri tercihim hep torrentten yana oldu.

Ancak son zamanlarda kaliteye önem verir oldum. İç dünyamda emule – torrent çatışması yaşarken, bir yandan da x264 – xvid çatışması yaşamaya başladım. Biri x264 ile diğeri xvid ile kodlanmış aynı boyuttaki iki videoyu karşılaştırdım ve aradaki farkın dağlar kadar olması beni şok etti. x264 ile kodlanmış bir videonun kalitesi, xvid ile kodlanan bir videodan kat be kat daha üstündü. Durum böyle olunca ister istemez x264 ile kodlanmış videolara yöneldim. Fakat ne yazık ki bu tür dosyalar torrentte hep HD olarak sunulmakta. Yani 4Gb ile 6Gb arasında boyutlarda. Oysa ben 1.4Gb – 2Gb gibi boyutlarda olan ve x264 ile kodlanmış videolar aramaktaydım.

Çok aradım, çok taradım ama bir türlü beni tatmin eden bir site bulamadım. Çareyi emule’da buldum. Tam istediğim gibi kodlama yapan üç grup mevcut. Bu gruplar elde etmek istediğim çoğu şeyi sunmuşlar zaten, eh o zaman torrentte daha fazla dolaşmanın anlamı nedir ki? Hızlı olsun da kalitesi önemli değil demek istemiyorum artık. İzlerken koca koca karelenmeler görmek, bulanık görüntülerle baş başa kalmak da istemiyorum. Hayır efendim aynı özellikteki xvid videolar ile x264’ler arasında oldukça büyük farklar var. O yüzden aynı düzeyde xvid kodlama yapan grupların olduğunu söylemeyin lütfen.

Tabii ki bu bir tercih meselesidir. Benim tercihim x264 ve 1.4 – 2 Gb videolardır. Bu sebeple işime en çok yarayan program şu anda katır gibi duruyor. Ama video harici şeylerde o da yetersiz kalabiliyor ne yazık ki. Neyse o zaman da torrent’e geri dönüş yapıyorum artık. İkisinin kombinasyonu ile gayet güzel şeyler çıkıyor gibi ortaya. :)

Katır ile en çok dizilerde sorun yaşıyorum, ama dizilere altyazıların hemen çıkmadığı düşünülürse, altyazılar gelene kadar katır da evime getirmiş oluyor zaten istediğim diziyi. :)

Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek. :)

Henüz yorum yok.