Linux’ta SPSS!

8 Ocak 2010 | Etiketler: , , ,
SPSS çoğu kişi için vazgeçilmez bir istatistik aracı. Ancak ne yazık ki bu programı Linux’ta kullanmak biraz sıkıntı yaratıyor. Wine ile çalıştırmaya uğraştığınızda hatalar verip sizi deli ediyor. SPSS alternatifleri de, SPSS’in verdiği tadı vermiyor bir türlü.

Ben de üşenmedim didik didik ettim ve SPSS’i Ubuntu 9.10 altında çalıştırmayı başardım.

Öncelikle ihtiyacınız olan SPSS 16 for Linux Cd’si. Cd’yi temin ettikten sonra;

Terminal’e

export LIBXCB_ALLOW_SLOPPY_LOCK=true

yazıyoruz. Ardından, cd içersindeki setup.bin dosyasını masaüstümüze kopyalıyoruz. Halihazırda çalışan Compiz varsa, masaüstüne sağ tıklayarak görünüm tercihlerinden, görsel efektlere geliyoruz ve oradan da hiçbiri’ni seçiyoruz.

Kurulum işlemine başlamadan önce, sisteminize Sun Java 6 Runtime yüklemeniz gerekmekte. Bu paketi synaptic’ten yükleyebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız sistem Türkçe ise, kurulum esnasında bazı sorunlar yaşamanız mümkün. Bu yüzden konsolda;

export LC_ALL=en_US

komutunu veriyoruz ve ardından

cd Masaüstü (Masaüstüne gelerek)
./setup.bin

komutunu çalıştırıyoruz. Bir süre bekledikten sonra, yükleme ekranının çıkması gerekiyor. Bu kısım Windows ile aynı adımları içeriyor. İşlemleri takip ettikten sonra, SPSS kurulumu tamamlanıyor.

Ama tabi öyle hemen kullanmaya başlayamıyorsunuz SPSS’i. :)

SPSS’i kurduğunuz klasöre gidiyorsunuz ve orada bin klasörü içerisindeki spss dosyasını gedit gibi bir metin düzenleyici ile düzenliyorsunuz. (Dikkat: dosya adı SPSS değil spss olacak. Küçük harflerle.)

#!/bin/sh ‘ın alt satırına aşağıdaki kodu yapıştırıyorsunuz ve kaydediyorsunuz.

export AWT_TOOLKIT=”MToolkit”

SPSS kullanıma hazır hale gelmek üzere.

Sisteminizde libstdc++5_3.3.6-17ubuntu1_i386 paketi yüklü olması gerekiyor. Ubuntu 9.10 bu paketin yeni sürümünü içeriyor, ama SPSS bu yeni paketi kabul etmiyor. O yüzden illa ki bu eski sürümü kurmak zorunda kalıyoruz. Paketi: http://packages.ubuntu.com/jaunty/i386/libstdc++5/download adresinden indirebilir ve direk çift tıklama ile kurabilirsiniz.

Kurulum bitti gibi. Size önerim, Spss’i öncelikle konsoldan çalıştırmanız. Bunun için Spss’in kurulu olduğu klasöre gelip ./spss komutunu girin ve programın hata verip vermediğini görün. Eğer hata verirse, birkaç kez deneyin. Bazen 2-3 sefer hata verip sonra düzeliyor çünkü.

Sorunsuz bir şekilde kurulumu yaptıysanız, SPSS açılmış olmalı. Ancak yine de bir sorun var… Kurulumun şu hali ile, daha önceden kaydettiğiniz spss dosyalarını açamıyorsunuz, ya da hazırladığınız çalışmayı kaydedemiyorsunuz. Bunun da sebebi, dil kodlaması. Ama çözümü var.

Masaüstüne gelip, sağ tıklayarak başlatıcı oluştur diyoruz. Buradan komut kısmına

env LC_CTYPE=”en_US.UTF8″ /spss’i kurduğunuz dizin/bin/spss

yazıyoruz.

Ve artık SPSS tüm işlevleriyle çalışır hale gelmiş durumda. :) Yine de grafik çıkarmada sorunları var. Ama 2-3 tane patch çıkarmış spss firması. Bunları yükleyip bir de öyle deneyeceğim, belki patch’lerle sorunlar giderilmiştir. :)

Ekleme: Evet patchleri yükledikten sonra hiçbir sorunum kalmadı SPSS ile. :) Windows’a göre biraz daha yavaş işlem yapıyor ama olsun, buna da şükür. :)

Patchleri buradan indirebilirsiniz.

Not: Patchleri kurmadan önce, sağ tıklayıp özellikler –> erişim hakları deyip oradan bu dosyanın bir program gibi çalışmasına izin ver seçeneğini aktif hale getirdikten sonra, terminale yine

export LC_ALL=en_US

ve

./patchinadi.bin

yazmanız gerekiyor.

Not2: Muhtemelen kurulumu yaptığınızda Add-ons’lar olmayacak. Yani tekrarlı ölçümler için ANOVA yapamıyorsunuz ne yazık ki. Bu özellikleri aktif hale getirmek için SPSS’in lisans sihirbazına girmeniz gerekiyor. İstediğiniz özelliğin lisans kodunu sihirbaza girerek, özelliği SPSS’de aktif hale getirebilirsiniz.

2Geri İzlemeler

  1. Aybek.Net » Linux’ta SPSS! – 2 Geri bildirim | 2010/03/30
  2. Aybek.Net » Linux’ta SPSS, AMOS, LISREL, Mplus Geri bildirim | 2010/04/17