Hızlı DNS Adresleri

22 Haziran 2010 | Etiketler: , , ,

Telekom’un DNS’lerini kullanıp engellenmektense, farklı DNS’ler kullanıp özgürce internette dolaşmak isteyenlerin en büyük sorunu hızlı DNS adresleri bulmak olsa gerek. Geç açılan sayfalar, uzun tepki süreleri ve çileden çıkan internet kullanıcısı.

Hızlı bir kaç adres bulmak için forum forum dolandıktan sonra eğer ki elinize bir şey geçiremediyseniz kaybettiğiniz zaman için bir küfür savurmanız olası.

Hız kavramının göreceli olduğu düşünülürse, bir DNS adresi için de mutlak “hızlı” ya da mutlak “yavaş” dememiz mümkün değildir. Dolayısıyla kendi bilgisayarımızı referans alarak hesaplanan DNS adres tepki süresi, forumun birinde “bu dns çok hızlı” diyen X kişisinin verdiği adresin tepki süresinden çok daha sağlıklı olacaktır. Peki bunu nasıl yapacağız? Kendimizi nasıl referans noktasına koyacağız?

Oldukça kolay; www.dnsserverlist.org adresine giriyoruz ve duruma göre bir süre bekliyoruz. Site, kendi veritabanındaki DNS adreslerini sizin IP’nize göre deniyor ve çıkan tepki sürelerine göre bu adresleri en hızlıdan en yavaşa doğru sıralıyor. Hatta o listenin üstüne bir de kutucuk içinde sizin için en iyi olan üç adresi koyuveriyor. Siz de o adresleri kullanıp rahatınıza bakıyorsunuz. :)

Henüz yorum yok.