Dizüstü Bilgisayar, Linux ve Fan Hızı

8 Ocak 2012 | Etiketler: , , ,

Bir özgür yazılım destekçisi olarak elimden geldiğince özgür yazılım kullanmaya dikkat ediyorum. Ancak son birkaç aydır dizüstü bilgisayarımın fanı fena şekilde hızlı ve sesli çalıştığından linux kullanamaz olmuştum. Tez yazmakla uğraştığım için de sorunun çözümü için araştırma yapmaya pek vakit bulamamıştım. Bu haftasonumu bu soruna ve karşılaşabileceğim diğer sorunlara adamaya karar verdim.

Öncelikle kullandığım bilgisayar; Acer TimelineX 4820TG. Bu modelde ATI Radeon HD5650 ekran kartı mevcut. Pil süresini uzatmak içinse Intel’in ürettiği dahili bir ekran kartı yerleştirmişler. Dolayısıyla bilgisayar fişten çekildiğinde otomatik olarak Intel ekran kartı devreye giriyor ve pil süresi 4-5 saate çıkıyor. Ekran kartları arasında geçiş yaparak pil süresini uzatmak için şuraya bakabilirsiniz.

Gelelim cayır cayır ısınan bilgisayara ve deli gibi dönen fana.

Bu sorunun nedeni şurada belirtildiği gibi, linux kerneliymiş. Ne yazık ki hala da düzeltilebilmiş değil. Bu nedenle bilgisayar hem deli gibi enerji tüketiyor hem de ısınıyor. Bu sorundan kurtulmak için webupd8′te belirtildiği gibi aşağıdakileri uyguluyoruz:
Öncelikle terminale aşağıdaki komutu veriyoruz. Gedit, gnome ile gelen varsayılan kelime işlemcisi. Kendi kelime işlemcinize göre bu komutu uyarlayabilirsiniz.

gksu gedit /etc/default/grub

Daha sonra açılan sayfada şöyle bir kod görmelisiniz:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash”

Bu satırda ufak bir değişiklik yapılması gerekiyor:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash pcie_aspm=force”

Daha sonra dosyayı kaydedip kapatıyoruz ve terminale aşağıdaki komutu veriyoruz:

sudo update-grub

Evet, ilk aşamamız tamamlandı. İkinci aşamada bilgisayara AMD tarafından sağlanan resmi sürücüleri yüklememiz gerekiyor (Elbette benim ekran kartım ATI olduğu için). AMD’nin sitesinden size uygun olan sürücüyü indirdiğinizde elinizde bir adet ati*.run dosyası olmalı. Bu dosyayı yüklemek için terminale kısaca:

sudo sh ati*.run

komutunu vermemiz yeterli. Grafiksel bir yükleme sihirbazı ile karşılaşıyoruz ve aşamaları takip ederek yüklemeyi tamamlıyoruz. Son olarak terminale:

sudo apt-get install fglrx-updates

komutunu giriyoruz. Birkaç adet bağımlılık mevcut, bunları da yüklemek için onay verdikten sonra yükleme işlemi başlıyor. Her şey tamamlandığında bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bu noktada benim gibi iki ekran kartına sahipseniz, bilgisayarınızın açılmama ihtimali var. Eğer bilgisayarınız açılmıyorsa BIOS’a girip Intel ekran kartını iptal ederek sadece harici ekran kartının etkin kalmasını sağlıyoruz. Bilgisayarımızı yeniden açtığımızda terminale:

acpi -t

komutunu vererek işlemci sıcaklığını görüyoruz. Benim için bu değer 55 C derecenin altına düştüğünde fanım normal hızına dönüyor. Ancak söylemeliyim ki, bu düzenlemeleri yapmadan önce bilgisayarımın sıcaklığı 63-65 C dereceyken, düzenlemelerden sonra sıcaklık 47-50 C dereceye düştü ve fan sesi normale döndü.

Unutulmamalı ki bu yöntem sadece fan hızını kesmek için uygulandı. Görüldüğü gibi dahili ekran kartı devre dışı bırakılarak dizüstü bilgisayarın batarya süresinden ödün verildi. Ben uzun süre pil desteği ile kullanmadığım için, benim açımdan bir sorun teşkil etmedi.

Henüz yorum yok.