Rise of a Jedi

5 Ocak 2012 | Etiketler:

Evet, yüksek lisans tez günlüğümün son yazısı…

2011′in başında tez önerimin kabul edilmesiyle başlayan serüvenim 2012′nin başında sona erdi. Geçen bu bir yıla; bilgisayarda kodlanan testler, içilen Carlsbergler, yapılan uygulamalar, Jagermeister’ın tadı, Dexter’ın 6. sezonu, One Piece’in inanılmaz bölümleri, Viyana ve Budapeşte günleri, Haggard, Iron Maiden, Alice Cooper, Motörhead, askerlik nedeniyle kış günü Erzurum’a kadar gitmiş olmam, “ne de olsa bir daha yaparım” diyerek analiz çıktılarını kaydetmeyişim, yaptığım hatalı kodlamaları farkedişim, son saniye golleri ve Hobbit fragmanı damgasını vurdu.

Zaman zaman mitolojik kaynaklardan, zaman zaman izlediğim bir diziden güdülenerek tezimin başına geçtim. Kah tezimden nefret ettim, kah onu çok sevdim… Beni üzdüğü de oldu tezimin, gülümsettiği de. Ama her serüven gibi bu serüven de sona erdi ve tezim ile olan ilişkimizin sonuna geldik.

Türkiye’de yüksek lisans eğitimi aynı zamanda master olarak da anılıyor. Yurt dışındaki kullanım nedeniyle dilimize böyle geçmiş olsa gerek. Aynı zamanda yüksek lisans mezunları “bilim uzmanı” ünvanı alıyor. Bu nedenle ben de dün ölçme ve değerlendirme seminer salonunda “bilim uzmanı” olarak ilan edildim. Sanki şövalyeliğe kabul edilmiş gibi hissettim kendimi, ya da Sir ünvanı almış gibi. Ama ne bilim uzmanı, ne sir ne de şövalye… “Madem yüksek lisansa master diyoruz, ünvanım da master olmalı” diye düşündüm, ve kendimi Jedi Master ilan ettim. Vatan, millet ve tüm galaksi için kutlu olsun!

Ölçmenin gücü sizinle olsun…

Danışmanıma, jüri üyelerine ve tüm bu süreçte dırdırımı dinleyenlere teşekkürü bir borç bilirim…

 jedi

 

Not: Kafa biraz büyük oldu, böyle daha çok sevdim. Karikatürize durdu. :)

Henüz yorum yok.