Ey Türk!

4 Temmuz 2012 | Etiketler: , , , , ,

Ey Türk!

Yaklaş, sana bir çift sözüm olacak. Ama önce şu yukarıdaki videoyu izle. Bu, Faroe Adaları’ndan yerel bir şarkı. Türkü demek isterdim ama malumun, türkü bize özgü olan parçalara verilen bir isim. Her neyse, bizim türkülerimize karşılık gelen bir şey sonuçta. Şimdi bir de şu linke tıkla bakalım.

Aradaki yedi farkı görebildin mi? Hani ben de dahil olmak üzere ağzımızın suyu aka aka, damarlarımızdaki kan kaynaya kaynaya dinlediğimiz viking metal var ya; işte bu yani. Küçümsediğim falan yok, ama gözümüzde aşırı büyütüyoruz.

Adamlar sentezliyor, biz bakıyoruz. Bir ara anadolu rock akımı çıkmıştı sonra söndü gitti. Çünkü bizde her şeyi çok iyi bilen abiler yok o öyle değil yanlış yapmışsın deyip duruyor. Sinkars Visa örneğinden devam edecek olursak, şimdi onun orijinali ile şunu bir karşılaştır bakalım. Yemin ediyorum bizdeki daha destansı, daha coşturucu.

Bu, Viking / Folk metale bir eleştiri değil, aksine bir öz-eleştiridir. Medeniyetin kurulduğu topraklarda yaşadığımız halde, ürettiğimiz hiçbir şeyin olmayışına bir yakarıştır. Folk metalin çıtasını yükseltebileceğimiz tarihe ve destanlara sahip olmamıza rağmen, elimizin boş olmasına kişisel bir tepkidir.

Neyse ki Darkestrah var…

Henüz yorum yok.