Land of Snow and Sorrow*

*Kar ve Hüznün Diyarı

Yıllardır beklediğim, beklediğimiz Wintersun albümü Time – I çıktı. Gönül isterdi ki tam bir albüm kritiği yapayım fakat ne bunun için zamanım var ne de albümü henüz sindirebildim. Günde 4-5 defa albümü baştan sona dinlesem de hala tam olarak sindirdiğimi söyleyemeyeceğim ne yazı ki. Zira Jari yine söz ve müziklerde birçok öğeyi kullanmış ve tüm bunları anlamlandırmak zaman almakta. Bir dinleyişinizde yakalayamadığınız duyguları bir sonrakisinde yakalayabiliyorsunuz. İşte bu nedenle sadece tek bir şarkı hakkında yazmaya karar verdim: Land of Snow and Sorrow.

Time – I – Ön Kapak

Beş şarkılık albümün üçüncü şarkısı kendisi. Sons of Winter and Stars’dan sonra geliyor ve ölümü işliyor her notasında, her sözünde…

Konu Wintersun olunca ölüm, kış, hüzün ve yıldızlar çok uzak kavramlar olmuyor. Daha girişindeki melodilerle görkemli bir ölüme hazırlandığınızı hissediyorsunuz ve ardından Jari’nin tok sesi giriyor:

Çok uzaklarda, bir diyar var kış ve hüznün hüküm sürdüğü…
Zaman düşürdü yıldızlı geceden, donuk gözyaşlarını bir yağmur gibi ve çok üşüyorum…
Ben göremesem de yarını; gece, görecek bu yolun beni nereye götürdüğünü…

Şarkının genelinde bir kabulleniş var. İnsanın ölümü kabullenişi, hatta ona kucak açışı… Ölümsüz olan tek varlık, zaman, çok şey vermiş ve çok şey almış vakti geldiğinde. Ve sonra çekip gitmiş yerini soğuk bir hüzne bırakarak. Bir insan nasıl kucak açmaz ölüme; tek kurtuluşuna?

Gece düşüyor evime
Kar ve hüznün diyarı, götürün beni soğuktan
Uyuyacağım, dalacağım son rüyama
Her şey gitti beni ben kılan
Ve artık hüzün tek geri kalan

Zaman, usulca insanı hiçliğe sürüklerken yalnızca anıları bırakıyor geride. İnsanı yakıp kavuran, damarlarını çatlatırcasına acıtan o silik anıları…

Ve yıldızlı geceden düşüyor beyaz karlar
Yıldızlar ışıldıyor, gözlerin gibi
Öyle güzelsin ki…
Ve izleyeceğim onları bu soğuk kış gecesinde
Belki de bu defa bulurum sana gelen yolu

Zaman o kadar acımasız değildir belki de. Ölüme kucak açabilmemiz için bizden alıyordur bunca şeyi, kim bilir? Ve bu yüzden bu şarkı adı zaman olan bir albümde yer almıştır.

Öte yandan, ilk albümle karşılaştırıldığında Beautiful Death yani Güzel Ölüm parçasını anımsatmakta bana. O parçada, Land of Snow and Sorrow’un aksine ölüme hazır değildi kahramanımız.

Düşünmek istemiyorum hiçbir şeyi
Lakin zihnimde düşünce fırtınaları var
Beklemiyordum bunun olmasını
Henüz ölmeye hazır değilim zira

Her parçanın birbiriyle ilintisi var bana göre. Her biri, belli yerlerinden bağlanmış. Jari’nin -aynı zamanda tanrısı olduğu- zihnindeki kosmoslarda neler yaşanıyor, ne fırtınalar dönüyor ilerleyen albümlerde daha net göreceğiz sanırım.

Teşekkürler Jari Maenpaa.
Teşekkürler Wintersun.

Henüz yorum yok.