Dublin

1 Şubat 2014 | Etiketler: , ,

Üzerinden iki yıl geçmiş bir seyahati üşengeçliğim nedeniyle şimdi yazabiliyorum. Viyana ve Budapeşte yazımdaki formatta yazmam daha uygun olacak sanırım. Detaylar yazının devamında.

 

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

Gri (Hizmet) Pasaportlular için İrlanda vize istiyor. Vizeyi İstanbul’daki fahri konsolosluktan ya da Ankara’daki büyükelçilikten alabilirsiniz. Büyükelçiliğin internet sitesi: http://www.embassyofireland.org.tr/

Gri pasaportun tek avantajı vize ücretinin ve birçok belgenin istenmemesi. Randevu almanıza gerek yok, çok tenha oluyor zaten. Bana vize 1 hafta içerisinde çıkmıştı. Yine de son dakikaya bırakmamakta fayda var.

Gri Pasaport Nasıl Alınır?

Gri Pasaport

Gri Pasaport

 

 

 

Bir kamu kurumunda çalışıyorsanız ve yurtdışına resmi görevli olarak gidecekseniz size bu pasaporttan veriyorlar. Birçok ülkeye vizesiz giriş imkanı sağladığı için oldukça güzel bir pasaporttur kendisi. Vize istemeyen ülkeler için 15 gün; vize isteyen ülkeler için ise 20 gün önceden başvuru yapmanız yeterliydi yanlış hatırlamıyorsam.

 

 

 

 

Dublin’e Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Ben www.ekobilet.com adresinden aldım. Bunun yanında, momondo.com, hipmunk.com gibi sitelerden de ucuz uçak bileti araması yapmanız mümkün.

Yolluk Ne Almak Gerek?

Her türlü elektronik ihtiyaç. Özellikle gps özellikli bir telefonunuz olursa şehri gezmeniz çok daha rahat olacaktır. Önceden işaretlediğiniz yerlere gps aracılığı ile rahatlıkla gidebilir, eğer otobüse binmişseniz, işaretinize yaklaşınca otobüsten inerek, yanlış durakta inme ihtimalinizi düşürebilirsiniz. Prizleri bizdeki prizlerden olmadığı için, elektronik cihazlarınızın fişleri için bir adaptör alırsanız faydalı olacaktır. Almasanız bile otellerde belirli bir depozito karşılığında bulmanız mümkün.

Dublin Havaalanı’ndan Merkeze Nasıl Gidilir?

Havaalanında yer alan otobüsler ile (bizdeki HAVAŞ’a benzer) merkeze gidebilirsiniz. Kalacağınız otel merkezde ise sizi yakın bir yerde indiriyorlar. Bizim zamanımızda bu otobüslerin fiyatı 7€ idi.

Dublin’de Nereler Gezilir?

Dublin’de gezileccek o kadar çok yer var ki, amaçsızca gezseniz bile yeterli. Fakat yine de;

– Meşhur Temple Bar bölgesi ve mümkünse Temple Bar’ın kendisi (Bir mekanın tuvaletinde adamın biri size kapı açıp sabun falan tutuyorsa uzaklaşın. 30 saniye sonra sizden bahşiş isteyecek! Ayrıca akşamları canlı müzik dinlemeden geri dönmeyin. Mümkünse Molly Malone, Wild Rover gibi şarkıları önceden ezberleyip gidin.)
– Wax Museum (Gerçekten çok gerçekçi balmumu heykeller var ve İrlanda tarihi ile birlikte popüler kültüre ait birçok kişiyi görebiliyorsunuz)
– Dublinia (Dublin tarihini yaşamak için eşsiz bir fırsat)
– St. Stephen’s Green (Alabildiğine yeşil bir park. Gidin, kafanızı dinleyin. Karşısındaki alışveriş merkezi pek bir ünlü, fakat beni çok etkilemedi).
– Guinness Storehouse (Gidin ve Guinness’in hikayesini dinleyip, kaynağında bir bardak Guinness yudumlayın).
– Dublin Castle ve arkasındaki Garda Memorial
– Trinity College (Biz gidemedik ve pişmanız)
– Howth (Deniz feneri’nin olduğu yer. Tamamen yanına gitmemiz yasaktı, fakat inanılmaz bir atmosferi ve manzarası vardı. Otobüs numarasını şu an hatırlayamıyorum, fakat merkezde otobüsler ile ilgili bilgi alabileceğiniz standlar mevcut. Oraya sorarsanız sizi yönlendireceklerdir.)
– Günübirlik çevre turları (Biz Glendalough ve Kilkenny turu yaptık, şiddetle tavsiye ederim!)

Dublin’de Ne Yenilir Ne İçilir?

Dublin’de deniz ürünleri yiyebileceğiniz gibi, sıla hasreti çektiğinizde de çeşitli dönercilerden döner yiyebilirsiniz. Fakat maddi durumunuz sıkışıksa yapacağınız şey basit: Burger King ya da McDonald’s. Türkiye’deki şubeleri daha temiz emin olun! 5€’ya menü bulabiliyorsunuz. Daha ucuz yerler var mıdır? Arka sokaklarda bir dönercide vardı, ama yine de pek güvenemiyor insan.

Guinness

Guinness

Su denilen şey pek ucuz değil, ayrıca çok su içmeyin çünkü umumi tuvalet sıkıntısı mevcut gibi geldi bana. Öte yandan ne içilir diye sorarsanız elbette Guinness derim. Arada Smithwicks de yudumlayabilirsiniz, fakat ben kendimi tamamen Guinness’e odaklamıştım nedense. Zaten adamlar nasıl bir pazarlama yapıyorlarsa, boxer bile üretmişler. Neyse, bu sonraki başlığın konusu.

Dublin’deki marketlerde çok çeşitli bira türleri bulmanız mümkün. Öte yandan, Off Licence diye bir şey görürseniz korkmayın. Biz “Lisanssız mı?” diye şaşakaldık. Oysa ki durum öyle değil. Off licence demek, bizdeki tekel bayi demekmiş. Yani içkini alıp gidiyorsun sonra evinde içiyorsun. Sokakta içilmesi yasakmış anladığım kadarıyla. Tekeldeki amca da kurşun geçirmez bir camın arkasından uzatıyor biraları. Kesin daha önce olaylar çıkmış.

Çeşitli marketlerde Uludağ gazoz ve Hamidiye su bulduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim. Rahat olun.

Dublin’den Hediyelik Ne Alınır?

İşte hiç zorluk çekmeyeceğiniz bir konu! Dublin’de bizdeki BİM’den daha çok sayıda Carrol’s Gift Shop var. Kendilerinin internet adresi şudur: http://www.carrollsirishgifts.com/

Çok çeşitli hediyeler alabilirsiniz. Guinness ya da doğrudan İrlanda temalı birçok hediye bulmak mümkün. Küçük şeylerin fiyatları pek pahalı değil. Guinness ürünleri ise lisans yüzünden olsa gerek biraz daha pahalı. Ayrıca Guinness’in dona kadar her şeyin hediyelik eşyasını yaptığını belirtmeden de geçemeyeceğim.

Son Notlar

Yemyeşil bir ülkeye gittiğinizi unutmayın. Mümkün olduğunca doğaya karışmaya çalışın. Alkolü abartmayın! Unutmayın, alkol sizin dostunuz falan değildir. Mümkünse hiç içmeyin, ama illa içecekseniz gidin farklı tatlar deneyin. İrlandalılar genelde yardımsever göründü gözüme, ama arada yabanileri de çıkmıyor değildi.

Döneceğimiz gün Ermeniler sözde soykırım hakkında eylem yapıyorlardı. Biz de Türk – İrlanda dostluk derneğine uğradık, siz ne yapıyorsunuz bunlara karşı diye bilgi almak istedik. Fakat anladığımız kadarıyla pek bir şey yapmıyorlar. Bu beni üzdü açıkçası.

İki sene önceden aklımda bunlar kalmış… Bir daha geciktirmeden yazmam dileğiyle…

Henüz yorum yok.